F1 Vizesi, I-20 Nedir?

Amerika’da lise, üniversite gibi akademik veya dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin alması gereken ve en çok başvurulan vize türüdür. Amerika Öğrenci Vizesi, Amerika’daki bir eğitim kurumunda tam zamanlı ders programlarına devam edecek öğrenciler için geçerlidir. Bu tam zamanlı eğitim okuldan okula değişiklik gösterebilir fakat genel olarak üniversite eğitimi için haftalık minimum 15 kredilik dersine ve dil kursu eğitimi için ise haftalık minimum 18 saatlik dil dersine karşılık gelmektedir.

F1 vizesi başvurusu yapmak için vize başvuru dosyanızda yer alması gereken en önemli belge I-20 belgesidir. Bu belge Amerika’da eğitim almak için kayıt yaptırdığınız kurumdan eğitim danışmanlığı aldığınız kurumuna gönderilir. Bu belge Amerika’da eğitim alacağınızı ve ülkeye giriş yapabileceğinizi doğrulayan bir belgedir. Belgede size ait N00 ile başlayan SEVIS numarası bulunur. SEVIS numarasına ek olarak sizin bilgileriniz, kurumun ve kayıt olduğunuz eğitim programının adı, adresler yer alır. I-20 belgeniz olmadan öğrenci vizesi başvurusunda bulunamazsınız.

ABD Konsolosluğunun sitesinde başvuru formunuzu doldurduktan sonra size verilen numara ile yine internet üzerinden Visa TR‘den kendinize bir hesap açarak vize randevunuzu almanız gerekir.Bu aşamada sizden vize ücretini kredi kartı ile online ödemeniz istenecektir. Başvuru sürecinde yapacağınız diğer ödeme SEVIS ücreti olarak geçer. Açılımı Student and Exchange Visitor Information System olan SEVIS, Amerika’da eğitim alan uluslararası öğrencilerin hangi okullarda öğrenci olduklarını takip etme ve kontrol amaçlı kullanılan bir bilgisayar sistemidir. Sizden web sitesinden SEVIS kaydınızı yapmanız SEVIS ücretinizi ödemeniz beklenmektedir. Vize başvuru dosyanıza SEVIS ve Öğrenci Vizesi ücretinizi ödediğinize dair banka dekontlarını eklemeniz gerekmektedir.

F1 Vizesi yani Amerika Öğrenci Vizesi’ne sahip öğrenciler, ülkeye giriş yapmaya ve Amerika’da kayıtlı oldukları eğitim programları boyunca Amerika’da kalmaya hak kazanırlar. Yalnız dikkat edilmesi gerek bir nokta bulunur. Vize onayınızı almanız, hemen Amerika’ya giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez.Sadece eğitiminizin başlayacağı tarihten en erken 30 gün önce Amerika’ya gidebilirsiniz.

I-20 ve SEVIS belgelerinizi, okul faturanızı Amerika’ya uçuş anında yanınıza almanız gerekmektedir. Memur bu evrakları inceleyerek belgelerdeki numaraların uyuşup uyuşmadığını kontrol etmek isteyecektir. Eğitiminiz bittikten sonra F1 vizeniz ile ABD’de 60 güne kadar kalabilmeniz mümkündür.